Potraviny v balíku do zahraničia – áno, či nie?

Potraviny v balíku do zahraničia – áno, či nie?

Môže balík do zahraničia obsahovať potraviny? Mnoho našich klientov si kladie túto otázku. Neexistuje však na ňu jednoznačná odpoveď – áno alebo nie. Každá z krajín má totiž svoje vlastné pravidlá a obmedzenia, pokiaľ ide o obsah balíkov, ktoré prijíma. Spomenieme si však zopár príkladov zakázaných potravín do krajín, kde s nami balíky zasielate najčastejšie.

Potraviny do USA v balíku

Dovoz potravín do USA podlieha mnohým prísnym pravidlám. Nielen v balíku, ale ani v batožine, si do USA nemôžete priviezť hocičo. Mnohé potraviny a nápoje totiž môžu predstavovať ekologické alebo zdravotné riziká, a preto ich colníci do USA určite nepustia.

Je to tak napríklad s ovocím, či zeleninou. Známy je prípad, kedy turista do USA doviezol ovocie napadnuté škodcom. Ten sa potom rozšíril v Kalifornii a spôsobil obrovské škody. Ovocie, zeleninu, ale ani čaje a koreniny, ktoré obsahujú časti rastlín, teda do balíka určite nedávajte.

 

Zaujímavé sú tiež rôzne zákony, ktoré do USA zakazujú poslať niektoré druhy potravín. Napríklad od roku 1971 je zakázaný dovoz potravín, ktoré obsahujú pľúca. Tento zákon sa teda vzťahuje napríklad aj na škótsku mäsovú špecialitu Haggis.

Ďalší zákon z roku 1938 obmedzuje v krajine potraviny, ktoré obsahujú nevýživné látky. Z tohto dôvodu sú tu zakázané napríklad obľúbené vajíčka Kinder Surprise. Ak sa teda rozhodnete zasielať v balíku do USA cukrovinky, Kinder vajíčko by medzi nimi byť nemalo.

Samozrejme, zakázané potraviny do USA sú aj mliečne a mäsové výrobky, či netrvanlivé pečivo. Vami napečené vianočné koláčiky teda do balíka nedávajte.

Zasielané potraviny musia byť výlučne v originálnom balení a nesmú byť po dátume, ale ani tesne pred dátumom spotreby. Takisto platí zákaz pre akékoľvek tekutiny. Tie by totiž mohli znehodnotiť, okrem tej vašej, aj ostatné zásielky.

Potraviny do Číny v balíku

Tak, ako zrejme do všetkých krajín sveta, ani do Číny nemôžete v balíku zasielať ovocie a zeleninu, mliečne a mäsové výrobky a dokonca ani tuky a oleje. Zvláštne povolenia potrebujete v prípade, ak by ste chceli doviezť napríklad orechy, obilniny, strukoviny, prípadne rôzne semená. Neodporúčame však niektorú z týchto položiek zasielať do Číny v balíku.

Potraviny do Austrálie v balíku

Špecifické podmienky platia aj pri zasielaní potravín v balíku do Austrálie. Kompletné a podrobné informácie o potravinách, ktoré sa smú, respektíve nesmú zasielať do Austrálie, nájdete na tomto linku. http://www.agriculture.gov.au/travelling/bringing-mailing-goods#meat-items Predtým, ako svoj balík do Austrálie zabalíte, ubezpečte sa, že neobsahuje niektorú zo zakázaných položiek.

Ďalšie podmienky zasielania potravín do zahraničia

Ako sme už spomínali, každá krajina má svoje vlastné zákony a obmedzenia. Ak potrebujete radu ohľadom zasielania balíka s obsahom potravín do zahraničia, obráťte sa na Slovenské colné úrady. Môžete tiež skúsiť vyhľadať si vami zvolenú potravinu na tomto linku http://dct.dhl.com/aboutDuty?dstCntry=XX .

Po otvorení linku vložte v URL namiesto XX dvojmiestny kód krajiny, kam balík zasielate. Kód krajiny si môžete vyhľadať tu https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1_alpha-2 . Získate tak kompletný zoznam zakázaných, ale aj povolených vecí v balíkoch do zahraničia.

foto: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *