Ako poslať lieky do zahraničia?

Ako poslať lieky do zahraničia?

Pre zasielanie liekov do zahraničia neexistuje jednotný návod, ktorý by platil pre všetky krajiny. Každá má totiž svoje vlastné predpisy, zákony a colné obmedzenia. Vo všeobecnosti však platí, že v rámci Európskej únie je zasielanie liekov v podstate povolené a bez väčších problémov. Ako je to však so zasielaním liekov do krajín mimo Európskej únie?

Čo platí pri zasielaní liekov do zahraničia

Ak ani len netušíte, ako poslať lieky do zahraničia a aké obmedzenia platia v konkrétnej cieľovej krajine, určite vám odporúčame kontaktovať colné orgány Slovenskej republiky. Tie vám poskytnú záväzné informácie o tom, čo a do akej krajiny je povolené posielať. Záleží však aj na tom, aký typ lieku sa chystáte do zahraničia zasielať. Ak chcete posielať lieky na predpis, platia tieto pravidlá:

  • Lieky musia byť v originálnom balení s príbalovým letákom
  • Liek musí byť riadne registrovaný
  • Pribalená musí byť kópia lekárskeho predpisu znejúceho na meno príjemcu zásielky
  • Odporúča sa priložiť aj kópiu pasu príjemcu

Ako sme však už spomínali, každá krajina má svoje vlastné pravidlá a obmedzenia, čo sa týka prepravy liekov balíkom. Napríklad do Ameriky môžete zaslať liek len ako súkromná osoba, a takisto len súkromnej osobe. Lieky tiež nesmú presiahnuť hodnotu 100 dolárov.

Ak by bol liek, ktorý posielate poštou alebo prostredníctvom prepravnej spoločnosti, v cieľovej krajine považovaný za nebezpečný, colný úrad kontaktuje políciu, hasičov, prípadne iné tamojšie záchranné zložky. Odporúčame preto naozaj sa poradiť s colnými úradmi, ak potrebujete poslať lieky do zahraničia.

Ako poslať lieky do Anglicka?

Ak by ste chceli zasielať lieky do Anglicka, konkrétny liek musí byť na zozname Úradu pre reguláciu liečiv a zdravotníckych potrieb Medicines and Healthcare products Regulatory Agency. Ak liek na tomto zozname nie je, do Anglicka ho určite nie je povolené posielať. V tom lepšom prípade bude colníkmi zlikvidovaný. V horšom prípade hrozia odosielateľovi postihy. Za obsah balíka je totiž vždy zodpovedný jeho odosielateľ, a nie prepravná spoločnosť.

Upozorňujeme však zákazníkov služby Balík do sveta, že preprava balíkov, ktoré obsahujú lieky, je zakázaná. Lieky sú totiž na našom zozname vecí vylúčených z prepravy. Preto svojich zákazníkov prosíme, aby ich do balíkov nedávali.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *