Ako sme posielali balík do USA

Ako sme posielali balík do USA

Naša dcéra strávila pár mesiacov na študijnom pobyte v USA. Aj napriek tomu, že sa jej tam veľmi páčilo, rodina jej počas tohto pobytu chýbala. A keďže v tom čase oslavovala aj narodeniny, rozhodli sme sa, že jej pripravíme prekvapenie. Pošleme jej do USA balík s darčekmi od celej rodiny.

Spočiatku sme sa obávali, že so zaslaním balíka budú problémy. No všetko išlo naozaj hladko a balík k nej dorazil načas. Prekvapenie sa teda podarilo. Na základe našej pozitívnej skúsenosti vám radi poradíme, ako poslať balík do USA.

1. Čo náš balík do USA obsahoval

V prvom rade sme si preštudovali podmienky zasielania balíkov do USA. Keďže sme sa chystali posielať dcére aj nejaké cukrovinky, bolo dôležité zistiť, aké potraviny sa posielať smú a aké nie.

Čo sa týka potravín, zákaz sa vzťahuje na mäso a mliečne výrobky, ale tiež na netrvanlivé pečivo, ovocie a zeleninu. S našimi klasickými sušienkami a čokoládami teda nebol problém. Samozrejme, volili sme také, ktoré neobsahujú alkohol.

Po tejto skúsenosti však vieme, že je to naozaj rýchle, pomerne lacné a bezproblémové. Stačí balík dôkladne zabaliť, dodržať podmienky prepravy a komunikovať s kuriérom.

Balík tiež obsahoval zopár kusov oblečenia, fotografie, knihy a drobné darčeky, medzi inými tiež náušnice a plyšové zvieratko. Pri výbere náušníc sme takisto museli dávať pozor. Drahé kovy sa totiž zasielať v balíku do USA nesmú. Zvolili sme teda pekné náušnice z chirurgickej ocele. Dohromady bola hmotnosť balíka približne 7,5 kg.

2. Ako sme balík zabalili?

Pre úspešné doručenie balíka bez poškodení je veľmi dôležité najmä jeho správne zabalenie. To sme si plne uvedomovali, a tak sme si na balení dali skutočne záležať. Použili sme pevnú kartónovú škatuľu. Jej steny sme zvnútra oblepili bublinkovou fóliou.

Oblečenie a plyšové zvieratko sme uložili na spodok balíka. Drobnosti a krehkejšie veci, ako napríklad spomínané náušnice, sme samostatne, po jednom kuse, obalili v bublinkovej fólii. Tak isto aj knihy, aby sa nepoškodila väzba. Všetky zabalené veci sme naukladali do balíka.

Do medzier, ktoré medzi nimi vznikli, sme povkladali pokrčený novinový papier. A to z dôvodu, aby tieto veci do seba pri preprave nenarážali a nepoškodili sa tak. Na vrch balíka sme taktiež naukladali pokrčené noviny.

Pripravili sme si tiež písomný zoznam vecí v balíku, a to na základe odporúčaní prepravcu. Ten sme položili na vrch vecí v balíku. Ostávalo už len balík poriadne prelepiť. Použili sme hrubú lepiacu pásku, ktorou sme ho dôkladne prelepili asi 5 krát.

3. Čitateľný adresný štítok

Na väčší kus papiera sme paličkovým písmom napísali presnú dcérinu adresu v USA a tiež jej telefónne číslo. Papier sme vložili do euroobalu, ktorý sme na balík dôkladne prilepili lepiacou páskou.

Tak isto sme na balík pridali aj našu adresu, ako odosielateľa. Balík bol pripravený na odoslanie. Takto zabalený s vypísanými adresami sme si ho ešte odfotili. Odporúčal to prepravca, a to pre prípad reklamácie.

4. Objednali sme si prepravu

Najprv sme si na stránke prepravcu Balík do sveta pozreli najbližšie termíny prepravy a zvolili sme si ten, ktorý nám vyhovoval. Následne sme si objednali prepravu balíka do USA.

Aj tu bolo potrebné vyplniť kompletné adresy odosielateľa a príjemcu a tiež informáciu o tom, čo balík obsahuje. Nechali sme si tiež zaslať kópiu našej objednávky.

5. Koľko sme zaplatili za balík do USA?

Balík o hmotnosti cca 7,5 kg nás stál 90€. Ceny prepravy sme si overovali u viacerých prepravcov a taktiež u Slovenskej pošty. Vzhľadom na prijateľnú cenu a pozitívne recenzie sme si zvolili službu Balík do sveta.

6. Ako prebehlo vyzdvihnutie a doručenie balíka?

Kuriér nám telefonoval v piatok, pár dní pred termínom prepravy nášho balíka. Bývame v Košiciach. Kuriér dorazil priamo k nám domov a balík vyzdvihol osobne. Ocenili sme, že prišiel načas tak, ako sme sa telefonicky dohodli.

Preprava balíka prebehla naozaj rýchlo. Už o 6 dní od termínu prepravy nám telefonovala z USA nadšená dcéra, ktorej kuriér priniesol balík priamo do jej bytu. Takisto jej vopred telefonoval a informoval sa, či bude v danom čase na adrese.

Čo sa týka rýchlosti prepravy, boli sme naozaj nadšení. Nečakali sme, že balík do USA dorazí už do týždňa.

Kedysi sme si mysleli, že poslať balík do zahraničia bude zložité. Po tejto skúsenosti však vieme, že je to naozaj rýchle, pomerne lacné a bezproblémové. Stačí balík dôkladne zabaliť, dodržať podmienky prepravy a komunikovať s kuriérom. Ak to bude potrebné, určite službu Balík do sveta využijeme opäť.

By FrankBrueck [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Názor k “Ako sme posielali balík do USA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *