Ako som posielal balík do číny

Posielal som balík do Číny. Ako to prebiehalo?

Posielali ste už niekedy balík do zahraničia? Kým zaslať balík do krajín v rámci Európy nie je prakticky žiadny problém, taká Čína, to je už čosi iné.

Zrejme častejšie sa stretávate s tým, že balíky z Číny k nám prichádzajú. Slováci si totiž z Číny často objednávajú lacný tovar. Ja som sa však ocitol v opačnej situácii. Balík do Číny som potreboval zaslať.

Cez Facebook som sa zoznámil s jednou naozaj sympatickou slečnou z Číny. Samozrejme, nešlo mi o žiadnu zoznamku. Predsa len sú to tisíce kilometrov, ktoré nás delia. Písali sme si však dlhé týždne a stali sa z nás internetoví priatelia. Po čase sme sa dohodli, že si pošleme darčeky typické pre naše krajiny.

Čo som zasielal do Číny?

Môj balík nebol príliš veľký, ani ťažký. Obsahoval typicky slovenské suveníry. Pre moju virtuálnu kamarátku som vybral látkovú dámsku kabelku s ľudovým vzorom, drevené maľované kraslice, šúpolienku – bábiku z kukuričného šúpolia, malú skladaciu fujaru, tričko s motívom dvojkríža a zopár našich tradičných sladkostí (samozrejme, bez obsahu alkoholu). Pridal som aj list, v ktorom som jej napísal čosi bližšie o týchto suveníroch. Váha balíka bola len čosi cez štyri kilogramy.

Ako som balík zabalil?

Môj balík v podstate neobsahoval nič mimoriadne krehké. No aj tak som si pri balení dal záležať. No a ako zabaliť balík do zahraničia?

Najprv som si zo supermarketu zohnal pevnú kartónovú škatuľu primeranej veľkosti. Na jej dno som vložil pokrčené noviny.

Nasledovalo balenie jednotlivých vecí, ktoré som dával do balíka. Kabelku som obalil v bublinkovej fólii, keďže mala aj kovové časti a obával som sa poškodenia ostatných vecí v balíku. Uložil som ju naspodok. Nasledovalo tričko. To nebolo potrebné samostatne baliť, keďže bolo vo fólii obalené už od výrobcu. Skladacia fujarka bola uložená v darčekovej škatuľke. Tú som takisto obalil v bublinkovej fólii, rovnako ako kraslice.

Všetko, vrátane cukroviniek, som vložil do balíka. Šúpolienku, obalenú vo fólii, som uložil na vrch, keďže bola pomerne krehká. Medzi vecami v balíku mi nevznikli žiadne veľké medzery, takže výplň nebola potrebná.

Navrch som však ešte uložil ďalšiu hrubšiu vrstvu pokrčeného novinového papiera. Pridal som aj zoznam vecí v balíku, pretože mi to odporučil prepravca. Balík som 3 krát prelepil hrubou lepiacou páskou.

Nezabudol som na všetky potrebné údaje

Samozrejmosťou je adresa. Poviem vám, že čínska adresa mojej virtuálnej kamošky je poriadne dlhá a zložitá. Preto som ju napísal paličkovým písmom na papier o veľkosti A4.

Papier som vložil do euroobalu a prilepil lepiacou páskou na balík. Nezabudol som aj na jej telefónne číslo. Rovnakým spôsobom som na balík pridal aj moju adresu. Balík som si pre istotu odfotil.

Ako som si objednal prepravu a koľko ma to stálo?

Prepravu som si objednal na stránke Balík do sveta. Prepravcu mi odporučil kamarát, ktorý už s nimi posielal balík do zahraničia a bol veľmi spokojný. Nechal som si teda poradiť.

Pozdávala sa mi aj cena. Za viac ako štvorkilový balík som zaplatil 160€. Možno sa to niekomu bude zdať ako bláznivý nápad – posielať balík neznámej osobe v Číne. No stali sa z nás naozaj dobrí priatelia a nakoniec, na oplátku som dostal krásne originálne suveníry z Číny.

Ako prebiehalo doručenie balíka?

Som z Bratislavy a po telefonickej dohode s kuriérom bol môj balík do Číny vyzdvihnutý priamo u mňa doma. Nemusel som teda nikam ísť.

Priznávam, že trochu som sa bál, či balík vôbec dorazí a za akú dlhú dobu. No to, že mi kamarátka už o 11 dní napíše na Facebook, že má balík v rukách, som naozaj nečakal. Bol som veľmi príjemne prekvapený.

Keď som sa jej opýtal, ako to prebiehalo, povedala mi, že jej ho kuriér po telefonickej dohode priniesol až domov. Naozaj som nečakal, že poslať balík do Číny bude také jednoduché a rýchle. Takže moju skúsenosť s posielaním balíka do Číny hodnotím veľmi pozitívne.

Inak, zaujíma vás, čo som od nej dostal ja? Mne balík dorazil o čosi neskôr, no veľmi ma potešil. Našiel som si v ňom sadu krásne prepracovaných ručne maľovaných čínskych paličiek, bambusové podložky pod poháre s tradičnými čínskymi motívmi, čínsky červený uzol, ktorý je okrem iného aj symbolom priateľstva, tričko a zopár čínskych sladkostí.

foto: goodfreephotos.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *