Chcete, aby balík do zahraničia dorazil v poriadku? Takto ho nebaľte!

Chcete, aby balík do zahraničia dorazil v poriadku? Takto ho nebaľte!

Mnohí naši klienti, ktorí zasielajú balík do zahraničia, si nevedia rady s jeho správnym zabalením. Často tak dochádza k poškodeniu obsahu zásielky, začo však my, ako prepravca, nenesieme zodpovednosť. O tom, ako poslať balík do zahraničia správne, sme už písali. Teraz vám povieme, akým chybám by ste sa mali vyvarovať, aby váš balík dorazil v poriadku.

1. Lepenie viacerých škatúľ dohromady

Odosielatelia, v snahe zabaliť balík čo najbezpečnejšie, robia veľmi častú chybu. Každý predmet, ktorý zásielka obsahuje, zabalia do samostatnej škatule. A tieto škatule nakoniec zlepia, prípadne zviažu dohromady. Dôvodom má byť to, že sa veci v balíku takto nemôžu navzájom poškodiť.

Takéto riešenie veru na bezpečnosti prepravy nepridá. Niektorá zo škatúľ sa totiž môže veľmi jednoducho od ostatných odlepiť a stratiť. A to najmä vtedy, ak každá z týchto škatúľ neobsahuje štítok s adresami. Preto zásielky takýmto spôsobom určite nebaľte. Všetko vložte do jednej veľkej škatule. Vzájomnému poškodeniu predmetov zabránite vhodnou výplňou.

2. Používanie nesprávnej výplne a obalového materiálu

Aj pri výbere obalového materiálu a výplne treba byť obozretný. Pokiaľ ide o obal, najvhodnejšie sú klasické pevné kartónové škatule, ktoré bezpečne uzavriete a viac krát prelepíte hrubou lepiacou páskou. Určite nepoužívajte tenké škatule ani rôzne igelitové vrecia, ktoré sa pri manipulácii môžu ľahko potrhať.

Pri krehkých a cenných predmetoch je nutné vybrať správnu výplň. Pokrčené noviny často nestačia. Ideálne sú polystyrénové guľôčky, prípadne drť. Kúpiť si však môžete aj rôzne typizované polystyrénové obaly, napríklad na sklenené fľaše.

Polystyrénové guľôčky sa však nehodia v prípade, ak zasielate elektroniku. Môžu totiž spôsobiť statickú elektrinu, ktorá poškodí prístroj. V tomto prípade zvoľte takzvané antistatické guľôčky, ktoré sú pri zasielaní elektroniky ideálne.

Náš kuriér už prepravoval aj balík, v ktorom to len tak „hrkalo“. Zákazník zrejme nepoužil žiadnu výplň, čo je naozaj nešťastné riešenie. V tomto prípade bezpečné doručenie zásielky samozrejme negarantujeme.

3. Nevhodné zabalenie elektroniky

Počas našej praxe sme sa stretli naozaj s rôznymi bizarnosťami. Najviac nás však prekvapil televízor, ktorý sa zákazník rozhodol zaslať zavinutý v plachte a obalený v bublinkovej fólii. Bohužiaľ, toto balenie bolo naozaj nedostačujúce, keďže z obalu po stranách vytŕčala obrazovka. Takže takto balík do zahraničia, ktorý obsahuje elektroniku, určite nebaľte.

Na elektroniku je ideálne použiť pôvodný obalový materiál od výrobcu. Ak ho nemáte, nájdite pevnú škatuľu, ktorá je vyhovujúca rozmermi. Ako výplň použite spomínané antistatické guľôčky.

4. Nedostatočné prelepenie škatule

Samozrejme, škatuľu nestačí len zatvoriť. Je potrebné pevne ju prelepiť hrubou lepiacou páskou. Ideálne aj niekoľko krát. Určite nepoužívajte tenkú pásku, ktorá sa už pri jemnej manipulácii odlepí. Aby ste sa uistili, že sa škatuľa neotvorí, môžete ju previazať špagátom.

5. Nečitateľné adresné štítky

Nájdu sa aj klienti, ktorí síce vedia, ako zabaliť balík správne. Nedajú si však záležať na vyplnení adresných štítkov. Často sa stáva, že sú štítky s adresou zalepené nedostatočne. Adresa sa tak odlepí a kuriér samozrejme nemôže vedieť, komu balík patrí.

Adresný štítok na balík poriadne prilepte. Je vhodné ho niekoľkokrát prelepiť lepiacou páskou. Zabránite tak jeho odlepeniu, či prípadnému rozmazaniu alebo zničeniu údajov na ňom.

Časté je tiež nečitateľné vypísanie adresy. Použite paličkové písmo a na žiadny údaj nezabudnite!

Stali sa nám už aj prípady, kedy klient použil starú škatuľu, ktorá už na zaslanie balíka niekoľkokrát poslúžila. Neodlepil však staré adresné štítky a kuriér teda nevedel určiť, ktorá adresa je aktuálna. Problém bol vyriešený telefonicky. Vy však takýmto problémom predchádzajte a zo škatúľ odlepte všetky nepotrebné nálepky, či neaktuálne adresy. Inak vám bezpečné doručenie balíka nemôžeme garantovať.

Toto sú najčastejšie chyby, ktorých sa klienti pri balení zásielok dopúšťajú. Teraz však už viete, ako poslať balík do zahraničia správne. Preto veríme, že podobným chybám sa naši klienti v budúcnosti budú vyhýbať!

foto: pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *