Čo nesmiete posielať v balíku do zahraničia?

Čo nesmiete posielať v balíku do zahraničia?

Niektorí ľudia posielajú balík do zahraničia bez toho, aby si vôbec overili, čo sa do danej krajiny zasielať smie a čo nie. Ako to robíte vy? Informujete sa pred odoslaním balíka o podmienkach v konkrétnej krajine? Existuje všeobecný zoznam vecí, ktoré sa balíkom zasielať nesmú. O aké položky ide?

Veci vylúčené z prepravy alebo čo nesmiete posielať balíkom nikam

Veci vylúčené z prepravy možno poznáte. Jednotlivé položky si však rozoberieme bližšie.

1. Zbrane a rôzne nebezpečné látky

Do tejto položky patria kompletne všetky zbrane, dokonca aj tie, ktoré majú zberateľskú, či spomienkovú hodnotu. Za zbrane sa považujú napríklad aj otvárače na obálky, ak majú čepeľ nad 6 cm. To teda znamená, že do balíka nepatria žiadne nože, dýky, či dokonca šable… jednoducho nič s čepeľou nad 6 cm. Okrem toho nesmiete zasielať žiadne napodobeniny zbraní. Vylúčené z prepravy sú však aj látky, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí. Ide o látky, ktoré by mohli byť použité na biologické alebo chemické útoky.

2. Živé zvieratá a ohrozené druhy rastlín

K tejto položke sa snáď netreba vyjadrovať. Azda nikomu nenapadne zasielať v balíku živé zviera. Pokiaľ ide o ohrozené druhy rastlín, tie je zakázané čo i len trhať, nie to ešte kamsi zasielať v balíku.

3. Návykové a psychotropné látky

To, že sú drogy a psychotropné látky vylúčené z prepravy, by malo byť takisto samozrejmosťou. Naša spoločnosť však už má nepríjemné skúsenosti so zákazníkmi, ktorí sa drogy predsa len rozhodli posielať v balíku.

4. Alkohol, tabak a tabakové výrobky

Pozor si musíte dávať tiež na alkohol v potravinách. Rôzne cukrovinky napríklad obsahujú alkohol. Preto do balíka nesmiete pridávať ani tie.

5. Urážlivé alebo hanlivé predmety

Nie je povolené zasielať napríklad pornografické materiály, ale napríklad aj rasistické, či neznášanlivosť propagujúce predmety.

6. Lieky.

Ak je účinná látka lieku v konkrétnej krajine zakázaná, takýto liek samozrejme nesmiete v balíku posielať. Ak ide o lieky na predpis, liek musí byť riadne registrovaný, zasielaný v originálnom balení a s kompletným príbalovým letákom. Priložená musí byť aj kópia lekárskeho predpisu, znejúceho na meno príjemcu. Vhodné je priložiť aj kópiu pasu príjemcu. Napríklad do USA je možné zasielať lieky na predpis výlučne ako súkromná osoba, pričom príjemcom môže byť takisto len súkromná osoba. Hodnota liekov nesmie presiahnuť 100 dolárov.

7. Potraviny, čaj a koreniny

Vôbec sa nesmú zasielať mäsové a mliečne výrobky a netrvanlivé pečivo. Ak chcete zasielať potraviny, tak výlučne v originálnom balení, pričom nesmú obsahovať žiadne ovocné a zeleninové lístky, plody a semená. To platí takisto pre čaje a koreniny. Do niektorých krajín sa tiež nesmú posielať potraviny, ktoré sú niekoľko mesiacov pred ukončením doby spotreby.

8. Skaze podliehajúce látky a tekutiny

Ide o látky, ktoré by pri prevoze mohli znehodnotiť ostatné prepravované veci a zásielky. Sú to napríklad rôzne tekutiny, farbiace látky, zapáchajúce látky a podobne.
Ak potrebujete ďalšie konkrétne informácie o podmienkach vývozu, obráťte sa na slovenské colné orgány.

Aké sú ďalšie podmienky zasielania balíkov do jednotlivých krajín?

Ako sme už spomínali, každá z krajín má svoje vlastné podmienky, čo sa týka obsahu prijímaných balíkov. Pri zasielaní balíka do danej krajiny vám odporúčame, aby ste si zistili, aké veci nesmú byť obsahom balíka. Ako to zistíte? Stačí, ak si kliknete tu http://dct.dhl.com/aboutDuty?dstCntry=XX . Namiesto XX v URL vpíšte dvojmiestny písomný kód krajiny, kam balík zasielate. Kódy nájdete tu: https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1_alpha-2. Po zadaní kódu stlačte enter a získate kompletný zoznam povolených a nepovolených zásielok do konkrétnej krajiny. Stačí, ak si v zozname vyhľadáte vec, ktorou si nie ste istí a dočítate sa všetky potrebné informácie.

Ľudia sú nepoučiteľní. Čo sa už našlo v balíkoch?

Aj keď nejde o skúsenosti našej prepravnej spoločnosti, predsa sa s vami podelíme o zaujímavosti, čo sa týka obsahu balíkov. Neznámy odosielateľ z Bangkoku sa v júni 2017 rozhodol kohosi v susednej provincii potešiť štyrmi nevybuchnutými granátmi. Tie zabalil do balíka a odoslal špedičnou firmou. Adresáta sa však zastihnúť nepodarilo a tak sa balík vrátil firme späť. Po jeho otvorení boli zrejme zamestnanci mierne šokovaní. Zdroj.

Kuriózne prípady sa však stali aj na Slovensku. Colníci už v balíkoch našli vypreparovaného krokodíla, lebku a kožu medveďa, či dokonca siedmych živých pavúkov, ktorí v balíku „pricestovali“ z Thajska. Samozrejme, všetky tieto zásielky boli zabavené, prípadne vrátené späť. Zdroj.

Ako vidíte, veci vylúčené z prepravy sa skutočne neoplatí zasielať. V tom lepšom prípade sa zásielka „len“ nedostane k príjemcovi. V horšom prípade však môžete mať problémy so zákonom tak vy, ako aj príjemca balíka.

Názor k “Čo nesmiete posielať v balíku do zahraničia?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *